Kółko czytelnicze „Połykacze liter”.
Szkolne Koło Przyrodnicze "EKO"
Jego działalność związana jest z realizacją zadań w ramach Ogólnopolskiego
Konkursu Ekologicznego "Jestem Eko", którego organizatorem jest Instytut Badań Edukacyjnych.
Odsyłamy i zachęcamy do śledzenia działań Koła na stronie Facebooka:
https://www.facebook.com/profile.php?id=100086935087577
Szkolne Koło Plastyczne
Twórczość plastyczna jest jedną z ważniejszych form działalności ucznia w wieku szkolnym. Jego własna twórczość jest źródłem radości i dobrej zabawy. Dzięki plastyce uczeń nie tylko pobudza i wyraża swoje myśli i emocje, ale również zaspokaja potrzebę ekspresji.
Zajęcia służą wprowadzaniu nowych form i metod pracy z uczniami, jednocześnie doskonaląc dotychczasowe umiejętności.
Szkolne Koło Wolontariatu
„ILE DASZ, TYLE OTRZYMASZ, CZASEM Z NAJBARDZIEJ NIESPODZIEWANEJ STRONY”
~ Paulo Coelho
Szkolne Koło Wolontariatu zaprasza wszystkich chętnych do współpracy. Wraz z kolejnym rokiem szkolnym wracamy do kontynuacji dawnych inicjatyw na rzecz niesienia pomocy Innym, jak i podejmujemy nowe działania.
Naszym celem jest:
• zapoznanie młodzieży z ideą wolontariatu i jej propagowanie;
• uwrażliwienie na cierpienie, samotność i potrzeby innych,
• kształtowanie postaw prospołecznych,
• rozwijanie empatii i tolerancji,
• angażowanie się w działanie na rzecz społeczności szkolnej i lokalnej
• kształtowanie umiejętności pracy zespołowej,
• współdziałanie z organizacjami społecznymi i młodzieżowymi,
• wspieranie ciekawych inicjatyw społeczności szkolonej,
• akcje charytatywne wspierające instytucje, fundacje, stowarzyszenia i osoby prywatne.
W tym miesiącu zaplanowaliśmy:
• Rozpoczęcie zbiórki groszy dla Akcji „GÓRA GROSZA” – której dochód przeznaczony jest na pomoc rzeczową/wsparcie psychologiczne/programy stypendialne/specjalistyczną opiekę całodobową dla Dzieci w całej Polsce. Akcja zbierania groszy potrwa do 28 lutego 2023r.
• Rozpoczęcie zbiórki zabawek (nowe lub używane w bardzo dobrym stanie – nie zbieramy pluszaków), słodyczy (czekolady, lizaki, ciastka, żelki, cukierki itp.) i artykułów plastycznych (kredki, flamastry, farby itp.) dla Podopiecznych Bractwa św. Brata Alberta w Lublinie – na cel: atrakcje mikołajkowe i paczki ze słodkościami. Dary można składać do przygotowanego w wejściu głównym pudła z napisem: „Dla Podopiecznych Bractwa św. Brata Alberta w Lublinie”. Akcja potrwa do końca listopada br.
Nieustannie zachęcamy do wzięcia udziału w „Zakręconej Akcji” zbierania zakrętek, nakrętek dla Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie, działającego na rzecz opieki nad dziećmi z nieuleczalną chorobą. Zakrętki można wrzucać do „Robka” przygotowanego przez podopiecznych świetlicy. Nasza akcja „karmienia Robka” trwać będzie do 30 czerwca 2023r.
ZAPRASZAMY do aktywnego udziału w naszych działaniach!
Opiekunowie: Agnieszka Olszak, Agnieszka Frączek i Barbara Bryda
PROJEKTY REALIZOWANE W ROKU SZKOLNYM 2022/2023
Dyrektor Marzena Pawłowska – projekty:
- Szkoła Edukacji. Centrum Dobrego Wychowania Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo w Motyczu – program rozwojowy dla dyrektorów i nauczycieli w zakresie pracy z grupą, pracy indywidualnej, dydaktyki partycypacyjnej i budowania społeczności.
- Akademia Optymizmu (Uczniowie Uczniom) – projekt zakładający wdrożenie aktywnego spędzania czasu przez uczniów klas I – III podczas przerw przy współudziale uczniów klas VI i VII (przygotowanie pikniku z grami planszowymi).
projekt, w ramach którego Dyrektor Marzena Pawłowska przygotuje spektakl teatralny w urzędzie gminy. Monika Banach przeprowadzi warsztaty nt. cyberprzemocy oraz poprowadzi doradztwo psychologiczne dla rodziców; Agnieszka Frączek wykona plakat „Stop cyberprzemocy”; Grzegorz Kowalczyk przeprowadzi turnus sportowy; Katarzyna Zaniuk wraz z Dominiką Tomczuk i Irminą Kruszyńską-Bielak przygotują grę emocji; Helena Jeżowska przeprowadzi spotkanie/ulotki informacyjne dla rodziców z instrukcją postępowania w przypadku problemów emocjonalnych ich dzieci; Dominika Tomczuk i Katarzyna Zaniuk zorganizuje happening „Niepełnosprawni są wśród nas”.
Agnieszka Olszak i Dominika Tomczuk – projekty:
- Ogólnopolska edycja programu grantowego mFundacji „Rosnę z matematyką” – projekt rozwijający kompetencje matematyczne dzieci;
- Ogólnopolski projekt edukacyjno-społeczny „Każdy inni – wszyscy równi” - rozwijanie empatii wobec osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi; kształtowanie tolerancji wobec osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi; realizowany przez wszystkie klasy w szkole.
- Projekt edukacyjny „Wyzwania Bociana Teodora” – (realizowany również przez uczniów klas I-III) wspomaganie wszechstronnego rozwoju dziecka, ale także uświadomienie dzieciom, że o własny rozwój można dbać w każdym wieku, a pomoc okazywana innym jest równie ważna, jak troska o siebie samego. Dzieci biorą udział w wykonaniu sprawności do zdobycia, czyli zadania profesora Teodora;
- „Zdrowo jem, więcej wiem” – projekt prowadzony przez Fundację BOŚ; dzieci w nieszablonowy sposób zdobywają wiedzę na temat zdrowego stylu życia, a w szczególności o zdrowym odżywianiu i aktywności fizycznej (realizowany również przez uczniów klasy I-III);
- „Zdrowo i sportowo” – ogólnopolska akcja promująca zdrowy tryb życia, a w szczególności promowanie aktywności fizycznej wśród dzieci w wieku 3-10 (Realizowana w klasach 0-III).
Dominika Tomczuk – projekt „Europa i ja”, ogólnopolskie projekt edukacyjny dla podopiecznych świetlicy szkolnej, którego głównym celem jest przybliżenie dzieciom wiedzy na temat krajów znajdujących się w Europie.
Agnieszka Kurek – projekty:
- „Każdy inny – wszyscy równi" jw.
- „Zdrowo jem, więcej wiem” jw.
- „Zdrowo i sportowo” jw.
- „Wyzwanie Bociana Teodora” jw.
- „Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki" – międzynarodowy projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I – III.
- „Akademia bezpiecznego Puchatka” – ogólnopolski program edukacyjny dla uczniów klas I, obejmujących tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie.
Katarzyna Suszek – projekty:
- „Każdy inny – wszyscy równi" jw.
- „Zdrowo jem, więcej wiem” jw.
- „Zdrowo i sportowo” jw.
- „Wyzwanie Bociana Teodora” jw.
- „Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki" jw.
- „Akademia bezpiecznego Puchatka” jw.
Aleksandra Rymarz – projekty:
- „Każdy inny – wszyscy równi" jw.
- „Zdrowo jem, więcej wiem” jw.
- „Wyzwanie Bociana Teodora” jw.
- 4. „Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki" jw.
Jolanta Pyszniak – projekty:
- „Zdrowo jem, więcej wiem” jw.
- „Każdy inny – wszyscy równi" jw.
- „Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki" jw.
Grzegorz Kowalczyk – projekt „Trzymaj Formę” mający za zadanie zachęcanie dzieci do dbania o zdrowie i sprawność fizyczną.
Elwira Berej – projekty:
- „Klub Ortograffiti”–zajęcia przeznaczone dla 13 uczniów Szkoły Podstawowej w Płouszowicach z klas V – VIII mających problemy w nauce. Część uczniów posiada opinie z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych o dysleksji, dysgrafii, dysortografii. Uczniowie pracują z zeszytami Ortograffiti, tworzą projekty ortograficzne, biorą udział w konkursach.
- „Akademia Krytycznego Myślenia” – projekt, który odpowiada na problem marginalizowania rozwoju kompetencji krytycznego myślenia, kluczowej dla świadomego i aktywnego obywatelstwa, w podstawowej edukacji. W zajęciach warsztatowych, realizowanych podczas zajęć z wychowawcą oraz zajęciach kreatywnych, biorą udział uczniowie z klasy V i VII. Projekt jest realizowany we współpracy z Fundacją Edukacyjną Przedsiębiorczości i Programem „Projektor”.
- „Złote Szkoły NBP” - ogólnopolski program skierowany do środowisk szkolnych, którego ideą jest rozwijanie kompetencji ekonomicznych młodego pokolenia. Celem programu jest aktywizowanie nauczycieli i uczniów oraz stworzenie sieci szkół zaangażowanych w poszerzanie edukacji ekonomicznej.
Barbara Bryda – projekty:
- „Każdy inny – wszyscy równi" jw.
- Konkurs Jestem Eko – ogólnopolski konkurs organizowany przez Instytut Badań Edukacyjnych dla klas IV – VIII, którego celem jest kształtowanie nawyków ekologicznych.
Katarzyna Zaniuk – projekt:
1.„Każdy inny – wszyscy równi" jw.
Aldona Serewa – projekty:
- „Dziel się Uśmiechem” – program edukacyjno-profilaktyczny dla klas I – III, którego celem jest edukacja na temat prawidłowej higieny jamy ustnej
- ,,Coś z niczego” – projekt realizowany we współpracy ze Szkołą Podstawową w Jastkowie. Akcja ma inspirować i zachęcać uczniów wszystkich klas, nauczycieli oraz dyrektorów szkół do wspólnego działania na rzecz ochrony środowiska. Zachęca też uczniów do poszerzania wiedzy o przyrodzie i wyrabia nawyki działania z korzyścią dla środowiska.
- „Historia Mówiona Ziemi Jastkowskiej". W tym roku szukane są opowieści o dziecięcych zabawach sprzed dziesięcioleci. Formuła projektu zakłada, jak poprzednio, że nastoletni uczniowie wysłuchają wspomnień przedstawicieli starszego pokolenia. To nie tylko pomaga w ugruntowaniu relacji rodzinnych, to też ćwiczenie tworzenia opisów – umiejętności bardzo ważnej w erze komunikacji internetowej. Dzięki temu mieszkańcy mogą poznać nieznane fakty o lokalnej społeczności, które zostaną opublikowane w Internecie oraz w Gazecie Jastkowskiej.
- „Ogólnopolski program profilaktyki czerniaka” edycja 2022/2023. Jego głównym celem jest budowanie świadomości występowania czerniaka, odpowiedzialnych zachowań oraz prozdrowotnych postaw wśród młodzieży.
Agnieszka Frączek – projekt „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy